مقالات >  گاو شیری

همه آنچه باید در باره کنترل تنش گرمایی دانست


احسان محجوبی ( دانشجو دکترای تغدیه دام ) و حسین یزدانی ( کارشناس ارشد علوم دامی )

اشاره:
شاید شما هم با مشکلات مربوط به استرس گرمائی و اثرات منفی آن بر روی تولید و تولید مثل در دامداری خود برخورد کرده باشید و مقالاتی هم در این مورد مطالعه کرده باشید ولی در این مجال کوتاه قصد داریم به صورت نکته ای این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم و نکاتی بیان کنیم که مطمئن هستیم در جهت سودآوری گله شما به شما کمک خواهد نمود.

شاید شما هم با مشکلات مربوط به استرس گرمائی و اثرات منفی آن بر روی تولید و تولید مثل در دامداری خود برخورد کرده باشید و مقالاتی هم در این مورد مطالعه کرده باشید ولی در این مجال کوتاه قصد داریم به صورت نکته ای این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم و نکاتی بیان کنیم که مطمئن هستیم در جهت سودآوری گله شما به شما کمک خواهد نمود.

1-از علائم اولیه آن تعداد 80 تنفس یا بیشتر در دقیقه است که به راحتی می توان آن را در سطح گله بررسی نمود. شما می توانید 10 راس دام را بررسی کنید و اگر حداقل 7 راس تعداد تنفس بیش از 80 بود نشان دهنده وجود تنش حرارتی در گله است. اگر بیش از 5 راس تعداد تنفس بالاتر از 100 داشتند باید به سرعت به دنبال برطرف کردن تنش حرارتی باشید.

2- DCAD رابین 250 تا 300 میلی اکی والان در کیلوگرم تنظیم نمایید. 

3- دفعات خوراک دادن را در صورت امکان افزایش دهید و بیشتر خوراک را در ساعات انتهایی و ابتدایی روز در آخور بریزید. معمولا دام ها بیش از 70 درصد از خوراک شان را پس از نیمه شب و اوایل صبح مصرف می کنند.

4- پروتئین خام را به زیر 18 درصد کاهش دهید و سهم RUP یا پروتئین عبوری را به 5/6 تا 7 درصد افزایش دهید. از منابع پروتئینی متوازن استفاده کنید. نگران هزینه انرژی دفع اوره نباشید.

5- 20 تا 22 درصد فیبر موثر در جیره داشته باشید. این منبع فیبر باید حتما با کیفیت بالایی باشد. از آنجایی که گاوهای پرتولیدتر تنش حرارتی بیشتری را تجربه می کنند با کیفیت ترین و قابل هضم ترین الیاف را به آنها اختصاص دهید.

6- 24 تا 26 درصد نشاسته و 4 تا 6 درصد قند را در جیره لحاظ کنید.

7- استفاده از چربی به شدت توصیه می شود ولی حتی المقدور از چربی های اشباع ( پودر چربی کریستاله ) استفاده نمایید و وضعیت مدفوع را به طور مرتب کنترل کنید.

8-توجه به الکترولیت ها را فراموش نکنید. تقریبا 100 تا 150 گرم نمک به ازای هر راس در روز توصیه می شود. 1.4 تا 1.6  درصد ماده خشک پتاسیم، 0.4 تا 0.5 درصد ماده خشک سدیم، و تا 0.35 درصد ماده خشک منیزیم. غلظت کلسیم را نیز در جیره افزایش دهید. چیزی که اغلب به آن توجه نمی شود!

9- 10 سانتی متر فضای آبخوری به ازای هر راس در نظر بگیرید. در شیردوشی آبخوری قرار دهید. در صورت امکان آب خنک (نه یخ) برای دام ها و آن هم به صورت تمیز فراهم کنید. آبخوری را در محل های سایه دار تعبیه کنید. تمیز کردن مرتب و حتی الامکان هر روزه آبخوری ها به شدت توصیه میگردد (حداقل برای گروه های پر تولیدتر). به خاطر داشته باشید که 87 درصد از شیر را آب تشکیل می دهد.

10- افزودن 2 تا 5 لیتر آب به TMR موجب کاهش جدا شدن خوراک توسط دام می گردد ولی بیشتر از آن ماده خشک مصرفی را کاهش می دهد. به طور کلی TMR باید 45 تا 55 درصد ماده خشک داشته باشد.

11- به مه پاش های سر آخور توجه کنید! اگر آب داخل آخور بماند به دلیل وجود مواد خوراکی و رطوبت مناسب، رشد قارچ ها افزایش یافته که خود کاهش تولید مثل و سقط جنین را به دنبال خواهد داشت.

12-  قرار دادن تشک های لاستیکی در پای آخور در طول دوره های پر تنش، خوراک مصرفی را تشویق خواهد نمود.

13- حتما در سالن های انتظار از فن و مهپاش استفاده کنید چرا که موجب افزایش تولیدی معادل 1.8 تا حتی 5 کیلوگرم خواهد شد!

14-برخلاف تصور عموم که در شب دمای هوا کاهش می یابد و دمای بدن گاوها پایین تر است باید گفت در شب دمای بدن گاو به بیشترین مقدار خود می رسد!! پس منطقی است که در شب فن ها را حداقل برای گروه های پرتولید روشن بگذاریم.

15- ترتیب اولویت خنک کردن گروه های مختلف در یک گله به این شرح است : 1- گروه انتظار زایش 2- تازه زا و اوایل شیردهی 3- اواسط شیردهی 4- انتهای شیردهی. از دست دادن هر یک کیلو شیر به دلیل تنش گرمایی در گروه تازه زا و اوایل دوره شیردهی معادل از دست دادن 250 کیلو شیر در کل دوره شیردهی است!

16- در صورت امکان علوفه را آزمایش کنید و جیره ها را بر اساس انالیز داده شده بالانس نمایید.

17- تولید گلوکز در شرایط تنش حرارتی اهمیت زیادی دارد لذا تغذیه موادی مثل پروپیلن گلیکول ( گلایکولان، گلوبال ام پی جی و ...) سودمند باشد. لازم به ذکر است تامین گلوکز از طریق نشاسته در این دوره به دلیل مشکلات سلامتی شکمبه با محدودیت روبروست.

18- استفاده از کروم در مکمل های معدنی می تواند به کاهش اثرات منفی تنش گرمائی کمک کند.

 


 

گروه دامدار برتر مفتخر است اولین مکمل معدنی ویتامینه استرس گرمائی را با بهره گیری از معتبرترین و جدیدترین مطالعات دنیا برای کاهش اثرات منفی استرس گرمائی تهیه و دراختیار دامداران قرار دهد. برای اطلاع بیشتر از این محصول به صفحه محصولات ما در سایت دامدار برتر و یا صفحه تماس با ما رجوع کنید.نظرات بازدیدکنندگان
خوب
ميانگين امتيازي که 6 نفر از خوانندگان به اين مطلب داده‌اند : 4.33 از 6


به اين مطلب چه امتيازي مي‌دهيد؟ ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.
نام (اختیاری)
Email (اختیاری)
نظر (اختیاری و حداکثر 1000 کاراکتر)
پیام شما شامل 0 کاراکتر است
 
   
شرایط همکاری با سایت

شرایط همکاری با سایت
تمام حقوق مادی و معنوی مطالب این سایت برای شركت تعاونی کشاورزی دامپروری مشاورین ارشد به سامان دام محفوظ است.
اين سايت در زمينه مشاوره پرورش گاو شیری به دامداری‌ها و مطابق با قوانين جمهوري اسلامي ايران فعاليت ميكند.