سیلو وان (افزودنی سیلوی غلات و بقولات)
سیلو وان (افزودنی سیلوی غلات و بقولات)

توضیحات کامل

تهیه‌ی سیلو همیشه با خطراتی چون فساد هوازی (فساد اکسیداتیو)، کپک­ زدگی، تولید آمونیاک و هَدر رَفت پروتئین­ های گیاهی، افزایش حرارت و سوختگی سیلو و … همراه است. حتی اگر کیفیت علوفه پیش از سیلو کردن بسیار بالا باشد، باز هم به دلیل کم بودن جمعیت باکتری­ های مفید و نیز سویه­ های مناسب باکتریایی، امکان تخمیرات سودمند (به هنگام سیلو کردن) در زمان مناسب وجود ندارد. کاربرد افزودنی­ های میکروبی و آنزیمی برای تهیه­ ی سیلو منجر به تولید سیلوهایی با ویژگی­ های زیر می­ شود:

 • کیفیت بالا؛
 • قابلیت هضم زیاد؛
 • عدم اُفت ماده­ ی خشک؛
 • فاقد کپک ­زدگی؛
 • کاهش تولید آمونیاک؛
 • حفظ پروتئین­ های سیلو؛
 • کاهش فساد اکسیداتیو؛
 • کاهش حرارت (سیلوی سرد) و عدم سوختگی.

 

سیلو وان با داشتن چندین سویه­ ی باکتریایی و نیز انواعی از آنزیم­ های فیبرولیتیک و غیرفیبرولیتیک، منجر به کاهش سریع اکسیژن در سیلو (جلوگیری از فساد اکسیداتیو و کپک ­زدگی)، آُفت سریع pH، کاهش تولید بوتیریک اسید و افزایش تولید لاکتیک اسید، و افزایش قابلیت هضم می­ شود.

میکروارگانیسم­ ها و آنزیم­ های موجود در سیلو وان از رشد و تکثیر باکتری­ های پروتئولیتیک و تولیدکننده­ ی بوتیریک اسید و نیز قارچ­ های مضر (مخمرها و کپک ­ها) ممانعت به­عمل آورده و از اُفت ماده­ی خشک سیلو جلوگیری می ­کند. این میکروارگانیسم­های مضر موجب تولید بوتیریک اسید، آمونیاک، و کپک­زدگی سیلو می­ شوند.

یکی از مزایای مهم و بی­ همتای سیلو وان (نسبت به دیگر افزودنی­ های سیلو)، حفظ نیتروژن و پروتئین ­های گیاهی و جلوگیری از تولید آمونیاک به روش آنزیمی است.

سیلو وان با کاهش سریع اکسیژنِ موجود در سیلو و نیز اُفت سریع pH، مانع تولید حرارت زیاد و سوختگی سیلو می­ شود. باید توجه داشت که حضور اکسیژن در سیلو، یکی از دلایل اصلی فساد اکسیداتیو و کپک ­زدگی (به دلیل رشد کپک­ ها و مخمرها) است. رشد کپک ­ها افزون بر این که سبب اُفت شدید کیفیت سیلو می ­شود، بلکه موجب تولید انواع زیادی از مایکوتوکسین­ های خطرناک (سموم قارچی) نیز می­ شود. این مایکوتوکسین ­ها، آسیب­های جبران­ ناپذیری به بدن دام رسانده که از جمله می ­توان به انواعی از مسمومیت­ ها، اُفت راندمان تولیدمثلی، سقط جنین، آسیب­ های کبدی-کلیوی و مغزی، افزایش مایکوتوکسین­ ها (مانند آفلاتوکسین) در شیر و … اشاره کرد.

سیلو وان با کاهش سریع pH سیلو (به روش میکروبی و آنزیمی) سبب کاهش رشد میکروارگانیسم­ های مضر و نیز عدم فعالیت آنزیم ­های هیدرولیتیک گیاهی شده و بنابراین موجب حفظ ماده­ ی خشک و پروتئین­ های سیلو می­ شود؛ بدین ترتیب اُفت فیزیکی و کاهش محتوای انرژی سیلو نیز به حداقل ممکن می­ رسد.

سیلو وان با توسعه و گسترش دادن تخمیرات موثر موجب کاهش زمان تهیه­ ی (رسیدن) سیلو شده و بدین ترتیب اُفت ماده­ ی خشک و پروتئین ناشی از طولانی شدن زمان تهیه­ ی سیلو را به حداقل می ­رساند.

آنزیم­ های فیبرولیتیک و غیرفیبرولیتیک موجود در سیلو وان سبب افزایش قابلیت هضم مواد فیبری، حفظ پروتئین­ های گیاهی، ممانعت آنزیماتیک تولید آمونیاک و … در طی سیلو شدن می ­شوند.

سیلو وان برای سیلو کردن علوفه­ های غلات (گراس ­ها) و بقولات (لگوم­ ها) به خوبی قابل استفاده است.

روش مصرف:

این محصول فقط برای تهیه­ ی سیلو قابل استفاده بوده و نباید به طور مستقیم در خوراک دام استفاده شود. سیلو وان به صورت ساشه­ های ۲۰۰ گرمی عرضه می­ گردد. هر ساشه برای تولید ۴۰ تُن سیلاژ کافی است (هر کیلوگرم سیلو وان معادل ۵ ساشه برای تولید ۲۰۰ تُن سیلاژ). در جدول زیر مقادیر مورد استفاده از سیلو وان برای سیلوهایی با تُناژ ۴۰ تا ۲۰۰ ارایه شده است:

 

تُناژ سیلو ساشه­ ی ۲۰۰ گرمی حجم آب (لیتر) مورد استفاده برای تهیه­ی سوسپانسیون میکروبی/ آنزیمی لیتراژ سوسپانسیون میکروبی/ آنزیمی مورد استفاده به ازای هر تُن سیلاژ
۴۰ تُن ۱ ساشه ۸۰ ۲
۸۰ تُن ۲ ساشه ۱۶۰ ۲
۱۲۰ تُن ۳ ساشه ۲۴۰ ۲
۱۶۰ تُن ۴ ساشه ۳۲۰ ۲
۲۰۰ تُن ۵ ساشه ۴۰۰ ۲

 

روش کار:

 • در مخزن آب، حدود ۵۰ لیتر آب بدون کُلُر ریخته شود؛

 • بسته به تُناژ سیلو، تعداد کافی از ساشه­ های ۲۰۰ گرمیِ سیلو وان (بر اساس جدول بالا) در آب ریخته شده و به خوبی به­ هم زده شود؛

 • بسته به تُناژ سیلو، با استفاده از آب بدون کُلُر (و با توجه به جدول بالا)، حجم محلول داخل مخزن به حجم مطلوب رسانده شود؛
 • آب مخزن آن­قدر به هم زده شود تا سوسپانسیونی کاملا یکنواخت حاصل شود؛
 • برای هر تُن از مواد سیلویی، از ۲ لیتر محلول سوسپانسیونی استفاده شود (این محلول را باید حتما تا حداکثر ۴۸ ساعت استفاده کرد).

 

شرایط نگهداری:

 • در جای خشک، خنک و دور از نور نگهداری شود؛

 • پس از باز کردن پلمپ بسته­ بندی، حداکثر تا ۴۸ ساعت استفاده شود (در طول این ۴۸ ساعت، ساشه به خوبی سیل شده باشد تا از ورود هوا و رطوبت جلوگیری شود).

ویدئوی معرفی

سایر تصاویر

ارسال نظر شما

ارسال نظر شما

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه وب سایتشماره همراه خود را وارد نمایید